Ležíte doma s covidem? 

Šéf lékárníků poradil tipy na zmírnění příznaků

 

 

http://mirazood3.sweb.cz/Pomocne/woman2.jpg

 

 

Lidí nakažených koronavirem bohužel neustále přibývá. Většina z nich naštěstí nemusí být hospitalizována a zůstává v domácí izolaci, kde se léči sami. Pokud však průběh onemocnění není úplně bezpříznakový a projeví se nepříjemné symptomy, podle šéfa Slovenské lékárnické komory Ondreje Sukeľa pomohou volně prodejné léky. 

Ondrej Sukeľ doporučuje lidem s potvrzenou nákazou covid-19 užívání vitamínů C, D a zinku. Ty totiž pomáhají standardní funkci imunitního systému, informoval web topky.sk. Potřebný je podle šéfa lékárnické komory také klid, lehká a vyvážená strava, zvýšený příjem tekutin a dostatečné větrání místnosti. „Při trávících problémech je vhodné s lékařem konzultovat doplnění nebo dočasnou náhradu stravy nutričně kompletní tekutou výživou,“ zdůraznil šéf lékárníku.

Co na horečku a bolest?

Bez lékařského předpisu je dostupných několik léků s obsahem paracetamolu, ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové. Ta je však nevhodná pro děti do 15 let. Sukeľ připomíná také léky s obsahem naproxenu a diklofenaku. Podle šéfa lékárníků studie ukazují užitečnost těchto léků při včasném podání. Dokáží totiž zastavit rozvoj zánětu, zabránit komplikacím a zlepšit prognózu pacientů. „Při vysokých teplotách je vhodné snížení tělesné teploty pomocí vlažné sprchy,“ vysvětluje.

Jak léčit kašel?

Ještě před nástupem silnějšího onemocnění je podle Sukeľa vhodné užívat léky s obsahem ambroxolu alebo bromhexinu. Kromě toho, že podporují vylučování a zředění hlenu, v laboratorních podmínkách prokázaly schopnost snížit průnik viru do buněk, avšak v tomto směru probíhají další studie uvedl odborník. 

Prezident lékárnické komory současně dodal, že komfort pacientů zlepšují i léky s obsahem acetylcysteinu a erdosteinu. Při rozvinutém suchém kašli považuje za vhodné podívat antitusika, které jsou dostupné v různých formách. „Avšak, některé výzkumy proukazují na to, že často užívané antitustikum dextrometrofan může způsobit zhoršení infekce, proto je vhodnější konzultovat s lékárníkem jiné vhodné a dostupné léky,“ podtrhnul Sukeľ.

Léky na bolest krku

V současnosti proti bolesti v krku existuje velké množství léků v různých formách, jako jsou tablety, kloktadla, spreje nebo žvýkací pastilky. Užívání jednak sníží bolestivé pocity pacienta, ale zároveň redukuje nakažlivost vydechovanými kapénkami, konstatoval šéf lékárníků.

Odborník závěrem doplnil, že všechny jeho doporučení týkající se samoléčby by měl každý konzultovat minimálně s lékárníkem. Na tísňovou linku je pak potřeba se obrátit v případě kolapsu nebo při problémech s dýcháním. „Pokud se například nemůžete pořádně nadechnout nebo se vám nedaří dokončit větu, protože se zadýcháváte,“ dodal.

 

https://www.topky.sk/

https://www.yookee.cz

 

Informace pro pacienty

/podrobnosti zde/


1.Co dělat, když mám příznaky COVID-19  a co bude následovat 
2.Karanténa a izolace COVID-19 
3.Jak na domácí léčbu při infekci dýchacích cest u dospělých COVID-19 
4.Elektronické dokumenty v souvislosi s pandemií COVID-19 
5.Kdy a jak do nemocnice? COVID-19 
6.Komunikace s ordinací praktického lékaře COVID-19 
7.Prevence a psychohygiena v době pandemických opatření COVID-19 

 Pět rad, jak může každý pomoci zvládnout epidemii

Ke zdárnějšímu průběhu epidemie covid-19 může přispět každý z nás. Ve spolupráci s předsedou České vakcinologické společnosti Romanem Chlíbkem jsme sestavili několik doporučení, podle kterých bychom se měli v následujících dnech a týdnech řídit.

1) Prevence 

Důležité je podle vakcinologa všechno, co posiluje náš imunitní systém. Namístě je tak pohyb, zdravá životospráva, dostatek spánku a odpočinku.

Vedle toho Chlíbek doporučuje také užívat doplňky s vitamíny C a D.

2) Opatrnost po kontaktu s infikovaným

Pokud byl člověk v kontaktu s nakaženým a nekontaktovala ho hygiena, měl by kriticky posoudit, jestli šlo o rizikový kontakt, či nikoli. „V případě, že jsem byl s infikovaným déle než 15 minut a na vzdálenost kratší než dva metry bez roušek, tak může sám laicky vyhodnotit, že ano,“ vysvětluje Chlíbek.

Za zodpovědné pak označuje setrvat v karanténě bez dalších vycházek. Člověk by se měl v tomto období také více pozorovat, a jakmile by na sobě pozoroval některý z typických příznaků - kašel, teplota či dušnost -, měl by kontaktovat svého praktického lékaře, který mu může vystavit žádanku na test.

3) Nákupy v karanténě

Během samotné domácí izolace by měl každý minimalizovat veškerý kontakt s okolním světem, a to včetně nákupů. „Ale pokud je sám a musí si bezpodmínečně nakoupit, tak je ideální respirátor FFP2 bez výdechového ventilku, s kterým půjde do obchodu a zase se vrátí zpět domů,“ doplňuje Chlíbek.

Dále navíc připomíná, že v oblastech, kde fungují rozvážkové obchody typu Košík a Rohlík, je vhodné využít i jejich služeb. Každý v karanténě by je však měl o své situaci předem informovat.

4) Pravidla s infikovaným v domácnosti

V případě, že se ve společné domácností objeví nemocný s potvrzenou infekcí covid-19, měl by se podle Chlíbka stanovit jasný režim. Zde přitom odkazuje na aktuální doporučení hygieny. Konkrétně jde o oddělený pokoj s tím, že by měl nemocný chodit do koupelny sám a jako poslední.

V koupelně by měl mít zároveň striktně oddělený nejenom kartáček v jiném kelímku, ale používat i vlastní ručník. Následně by pak měl někdo z členů domácnosti provést základní dezinfekci – otřít kliku a odkládací plochy.

5) Nezapomínejte na seniory

Závěrem Chlíbek zdůrazňuje, že bychom měli také stále myslet na seniory v rodině. Jelikož se nedoporučují návštěvy, mohou se cítit opuštění. Variantou podle něj je určit pravidelný čas, kdy budeme izolovaným starším členům rodiny volat. „Můžeme se domluvit, že každý večer nebo každý druhý večer seniorovi z rodiny někdo zavolá a podpoří ho i psychicky,“ uvádí.

Navíc připomíná, že i jemu je potřeba zajistit nákupy. Buď tak seniorům doneseme nákup osobně za dveře, či se ho zeptáme, co potřebuje, a objednáme již zmiňovanou rozvážkovou službu, která nákup doručí.

https://www.novinky.cz

 

7 tipů pro vaši silnější imunitu

Změna teplot, sychravé počasí, mrazivá rána a chladné večery nám dávají zabrat. Šíří se kašel, rýma i chřipka. Nečekejte, až na vás sednou bacily a raději se proti nim dobře vyzbrojte. Kromě pravidelného pohybu, otužování ve studené sprše a prohřívání těla v sauně, můžete zařadit do jídelníčku potraviny, které vám posílí imunitu zevnitř.

 

1. Vitamín C

http://mirazood3.sweb.cz/Pomocne/42.PNG

Najdete ho nejčastěji v citrusech. Hojně je obsažen v kiwi, černém rybízu, ale i červených paprikách nebo brokolici. Vitamín C je přírodní antioxidant a je nezbytný pro správné fungování lidského těla. Zvýšený příjem tak posiluje imunitní systém, bojuje proti infekčním nemocem a při sportu pomáhá regenerovat svaly.

Vitamín C dávkujte pravidelně po menších dávkách v průběhu celého dne. Je citlivý na teplotu, proto je nejlepší konzumovat ovoce a zeleninu v syrovém stavu. Při přebytku vitamínu C jej tělo samovolně vyloučí. TIP: Připravte si ráno ke snídani kaši s čerstvým ovocem.

 

2. Ořechy, luštěniny a listová zelenina

http://mirazood3.sweb.cz/Pomocne/z36.png

Konzumujte je pro dostatek vitamínů D a E, hořčík a zinek. Ořechy obsahují nenasycené mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro zdraví a snižují tak obsah cholesterolu. Vitamín E v nich obsažený je účinný antioxidant, který likviduje volné radikály a zabraňuje tak negativnímu ovlivňování zdravých buněk.

Ořechy mají vysokou nutriční hodnotu. Stačí vám hrst ke snídani nebo jako malá svačinka. Vyhněte se těm soleným. Skvělé jsou např. kešu, mandle nebo vlašské ořechy.

Luštěniny jsou nejzdravější ve formě čerstvých klíčků. Můžete si je naklíčit doma, nebo již koupit hotové. Chutnají výborně do zeleninových salátů nebo jimi posypejte krajíc chleba. Klíčky obsahují enzymy, vitamíny a živiny, které přispívají ke správné funkci orgánů a tím i posílení imunity.

 

3. Česnek a cibule

http://mirazood3.sweb.cz/Pomocne/z19.png   http://mirazood3.sweb.cz/Pomocne/z33.png

Dva bojovníci proti bacilům. Fungují jako je přírodní antibiotikum díky tzv. allicinu, který má antibiotický účinek. Pomáhá proti chřipce i angíně. A to jak preventivně nebo již při propuknutých nemocech.

Cibule obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, E, z minerálů pak železo, zinek, síru, fosfor, hořčík, draslík, vápník, sodík, měď a jód.

Česnek zabraňuje vzniku infekcí. Ukrývá vitamín B1, B2, C, v listech pak vitamin A. Česnek posiluje srdce a snižuje krevní tlak, čistí plíce, je dobrý na astma a pomáhá s vylučováním nežádoucích látek z těla.

Opět platí, že byste měli cibuli i česnek jíst nejlépe syrový. Pokrájejte si kolečka cibule do salátu nebo k masu, výborná je ke guláši. Utřený česnek zase dochutí pomazánky nebo domácí topinky.

 

4. Kyselé zelí a mléčné výrobky

http://mirazood3.sweb.cz/Pomocne/z31.png

Že imunita vychází z naší vnitřní mikroflóry a správné funkce střev není žádná novinka. Kysané zelí obsahuje ještě mnohem více vitamínů než zelí syrové. Vlivem jakékoliv tepelné úpravy se ztrácí důležité látky. Díky kvašení obsahuje zelí kyselinu mléčnou. Ta se vykytuje také u kysaných mléčných výrobků.

Zelí má vysoký obsah vitamínu C, B, K, E a provitamín A. Dále draslík, železo, vápník, zinek a selen. Snižuje hladinu cholesterolu, má vysoký obsah vlákniny a pomáhá udržovat střevní mikroflóru. Ta je důležitá při boji s nemocemi.

Stejnou službu vám udělají i kysané mléčné výrobky. Dejte si ke snídani kefír nebo zakysanou smetanu místo jogurtu. Naordinujte si pravidelně syrovátka, která jsou napumpovaná vitamíny, minerály a navíc mají pozitivní vliv na zdravou pokožku.

 

5. Ryby a korýši

http://mirazood.sweb.cz/oz/losos.jpg

Losos, makrela a další tučné ryby obsahují důležité omega-3 mastné kyseliny. Ty aktivují bílé krvinky, které bojují proti chřipce. Navíc jsou ryby a mořské plody dobrým zdrojem selenu, který pomáhá bílým krvinkám produkovat proteiny, které zbavují tělo virů. Upečte si lososa se zeleninou nebo z něj připravte doma výborné sushi. Syrový je velmi chutný a bude z něj výborný tatarák.

 

6. Echinacea 

http://mirazood4.sweb.cz/Lec%20byliny/echinacea.jpg

Echinacea patří mezi nejpopulárnější léčivé rostliny, jimiž lze dodávat tělu důležité a potřebné látky, zvyšující schopnost obrany před viry a bakteriemi. Pro medicínské účely je využívána celá, tedy kořen, květ i list. Echinacea obsahuje  glykoproteiny, polysacharidy, alkamidy, flavonoidy a esenciální oleje. Podporuje tvorbu, funkci a aktivaci bílých krvinek. Bez nich se při boji s bakteriemi a viry neobejdete. Echinacea zvyšuje přirozenou obranyschopnost, urychlují léčbu angíny, chřipky a dalších nepříjemných nachlazení a podporují hojení povrchových ran.  Echinaceu najdete nejčastěji v podobě kapek nebo sirupu ,dobrý je i čaj.

7. Superpotraviny

Jsou nabité vitamíny, minerály, živinami a esenciálními mastnými kyselinami.

Goji (kustovnice čínská) je silný antioxidant, posiluje imunitu, dodává energii a snižuje pocit únavy. Buď si občas zobněte její plody, nebo sáhněte po koncentrované šťávě.

Mladý ječmen seženete ve formě prášku. Můžete si z něj připravit nápoj, nebo ho přidat k hotovému pokrmu. Mladý ječmen je považován za nejstarší zelenou potravinu používanou jako doplněk stravy s mimořádným obsahem antioxidantů, vitamínů a minerálů.

Chia jsou drobná semínka rostliny šalvěje hispánské. Jsou významným zdrojem bílkovin, omega 3 mastných kyselin a především vlákniny. Obsahují řadu antioxidantů a minerálních látek – vápník, železo, zinek, draslík, hořčík, fosfor. Charakteristická vlastnost pro tyto semena je výborná schopnost na sebe vázat vodu, proto se hodí do snídaňových kaší nebo nápojů. Připravte si z nich např. chia pudink.

Quinoa je prastará obilnina původem z Jižní Ameriky. Díky obsahu výživných látek je bezlepkovou náhradou rýže. Je navíc i zdrojem rostlinných bílkovin a vhodná tak i pro sportovce.

 

 

 

Bylinky na imunitu

 

Zdravá výživa

 

http://mirazood3.sweb.cz/Pomocne/corona.jpg

 

 

Jak nám slouží k prevenci a ke zdraví bylinky?

http://mirazood3.sweb.cz/Pomocne/herbs.jpg

Echinacea - slouží jako prevence v obdobích zvýšeného výskytu chřipkových nákaz v studených a vlhkých ročních obdobích. Má značnou antibiotickou aktivitu, a to nejen proti bakteriím, ale také proti některým virům.

Zázvor - 25g čerstvého zázvorového kořene najemno. Zalít 2 dl vařící vody. Nevařit! Přecedit přes jemné sítko do větší nádoby a doplnit vroucí vodou do 4-5 dl. Horký nechat odstát. Nepřipravovat koncentrovanější, velmi silně pálivý, mohl by podráždit žaludek, játra. Užívat maximálně 2-krát denně. Zázvorový čaj se doporučuje i při těhotenských nevolnostech. Je však připravit na to, že má pikantní chuť.

Jitrocelový sirup tlumí suchý, dráždivý kašel.

Břečťanový sirup podporuje vykašlávání.

Lipový čaj - poslouží na vypocení při teplotě.

Šalvěj - silný odvar na kloktání při zánětech hrdla, angíně.

Bazalka - do vaření i jako čaj proti kašli.

Šípkový čaj - jako prevence nebo i během léčby.

Bez černý - čaj a sirup, pomáhají při horších stavech, teplotě.

Čaj z jablečných slupek: dobře působí při vykašlávání.

Čajová směs při nachlazení: 30g heřmánku, 30 g lipového květu a 20 g tymiánu smícháme a jednu polévkovou lžičku bylinek zalijeme 1/4 litru horké vody. Necháme 10 minut vyluhovat, pak se může osladit - ideálně medem a pije se teplý.

Rakytník - tak to je bohatý zdroj na vitamin C, protože obsahuje více než desetinásobek vitaminu C jako má pomeranč, organické kyseliny a stopové prvky a výrazně posiluje imunitní systém. Přípravky z něho se používají především jako účinná prevence proti chřipkovým onemocněním, jako doplněk léčby při problémech se žaludkem, a při léčení očních problémů.

http://mirazood3.sweb.cz/Pomocne/fruit.jpg